Ekipa z Darłowa na Liberation Bike Ride

W sobotę 14 września na szosach Flandrii odbył się rajd rowerowy szlakiem bojowym 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Sportowe wydarzenie uświetniło 75. rocznicę wyzwolenia tych ziem przez polskich pancerniaków spod niemieckiej okupacji. W rajdzie startowała ekipa POC Partners oraz Marina Royale Darłowo przy silnym wparciu profesjonalnych kolarek z Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska.  Mieliśmy reprezentację na wszystkich dystansach – 25 km, 40 km, 80 km i 120 km!

We wrześniu 1944 roku flamandzkie miasta i miasteczka wyzwolone zostały spod okupacji niemieckiej przez 1 Polską Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka. Jedną z tych miejscowości było, położone w północno-wschodniej Flandrii miasteczko Tielt. Dlatego, w 75. rocznicę tych wydarzeń, właśnie z Tielt w sobotę – 14 września wystartował rajd rowerowy „Liberation Bike Ride”. Sportowe wydarzenie było także okazją do świętowania setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Belgią. Rajd rowerowy szlakiem bojowym 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka to również możliwość promocji Polski jako destynacji turystycznej, w tym również bogatej oferty turystyki rowerowej naszego kraju. Na 25 km i 45 km na uczestników czekały przystanki, a na nich pytania z historii gen. Maczka. Można było zbierać pieczątki, a w finale wiele radości sprawiła loteria, w której do wygrania był m.in. voucher na pobyt Marina Royale Darłowa.

Kolarstwo to jeden z narodowych sportów Belgii, a belgijska firma POC Partners, inwestor projektu Marina Royale Darłowo, wspiera kobiece kolarstwo w Darłowie. W ubiegłym roku firma zaprosiła i ufundowała start zawodniczek z KK Ziemia Darłowska w słynnym klasyku Dwars Door Vlaanderen oraz Gent-Wevelgem. Dla Polek, zaproszonych do Flandrii, był to debiut w wyścigu klasycznym najwyższej kategorii UCI. Już wtedy, przy okazji wizyty w Belgii, kolarki z Darłowa oddały w miejscowości Tielt hołd gen. Maczkowi, który wyzwolił to niewielkie miasto we Flandrii Zachodniej 8 września 1944 roku. Daria i Wiktoria Pikulik oraz Aleksandra Kowalska złożyły pod pomnikiem kwiaty, a towarzyszyli im wiceburmistrz Tielt Simon Bekaert oraz wicekonsul ds. Polonii Agnieszka Paciorek. Przedstawicielka polskiej ambasady podkreśliła, że rok 2018 jest dla Polaków szczególny ze względu na rocznicę stulecia odzyskania niepodległości.

Równie ważny jest 2019 r., ponieważ to właśnie teraz przypada stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Belgią.