Kolarki z Darłowa rozpoczęły drogę do igrzysk olimpijskich w Tokio

Reprezentantki Klubu Kolarskiego BCM Nowatex Ziemia Darłowska w sierpniu oficjalnie rozpoczęły swoją drogę do igrzysk Tokio 2020. Dobry występ w mistrzostwach Europy elity dał im pierwsze olimpijskie punkty kwalifikacyjne, a dalsza część miesiąca oznaczała start w juniorskich mistrzostw świata, z których wspierane przez POC Partners kolarki wróciły oczywiście z medalami. 4 września, podczas uroczystej gali, mieszkańcy Darłowa podziękowali kolarkom za lato pełne sukcesów i dostarczanych nam emocji.

Mistrzostwa Europy Elity w kolarstwie torowym odbyły się szkockim Glasgow w dniach 2-7 sierpnia. W kadrze narodowej na tą ważną imprezę znalazły się trzy darłowskie zawodniczki: siostry Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik oraz Marlena Karwacka.

Daria i Wiktoria wystąpiły w konkurencjach średniodystansowych tj. w wyścigu drużynowy na 4km, omnium i madison, natomiast Marlena w konkurencjach sprinterskich – sprincie drużynowym i sprincie. W wyścigu drużynowym zawodniczki z Darłowa wspólnie z koleżankami z kadry ustanowiły rekord Polski i ostatecznie zajęły czwarte miejsce, ulegając reprezentantkom Niemiec w walce o brązowy medal.

W omnium, czyli wieloboju torowym Daria Pikulik zakończyła zmagania na 6 pozycji, natomiast w medisonie siostry Pikulik zakończyły rywalizację na 9 miejscu.

Marlena Karwacka startująca wspólnie z Urszulą Łoś w sprincie drużynowym pobiły rekord Polski i zakończyły rywalizację w najlepszej ósemce świata. W sprincie indywidualnym Marlena sklasyfikowana została na 11 pozycji.

Mistrzostwa Europy Elity były niezwykle ważną imprezą, rozpoczynającą kwalifikacje do igrzysk olimpijskich. Zdobyte miejsca dały kolarkom z Darłowa pierwsze punkty kwalifikacyjne w drodze do TOKIO 2020.

W szwajcarskim Aigle, w dniach 15-19 sierpnia rozegrano mistrzostwa świata juniorów w kolarstwie torowym. W reprezentacji narodowej na tą imprezę znalazły się cztery nasze zawodniczki: Marta Jaskulska, Wiktoria Kierat, Nikola Sibiak oraz Nikola Seremak – pierwszoroczna juniorka.

Finał pierwszego dnia przyniósł srebrny medal Jaskulskiej w scretchu, a Nikola Seremak i Nikola Sibiak wywalczyły brązowe medale w sprincie drużynowym.

Drugiego dnia mistrzostw rozegrany został wyścig drużynowy na dochodzenie, w którym reprezentacja Polski (w składzie z Martą Jaskulską i Wiktorią Kierat) zajęła 8 miejsce. Na 7 pozycji rywalizację w sprincie zakończyła Nikola Seremak bijąc rekord życiowy, a Nikola Sibiak awansowała do najlepszej czwórki globu i o medal wywalczyła kolejnego dnia, który to przyniósł… niesamowite emocje i  wspaniałe wyniki! Dwa medale po niesamowitej walce, po wielu przeciwieństwach losu i ogromnych dramatach pokazując wielkie serce do walki wywalczyły: brąz w sprincie Nikola Sibiak  i brąz w omnium Marta Jaskulska. Czyli oba medale zostały wywalczone w konkurencjach olimpijskich!

Czwarty dzień mistrzostw to kolejny sukces Nikoli Sibiak, która zdobyła wicemistrzostwo świata w keirinie. Pewnie przeszła eliminacje i półfinały, po czym brawurowym atakiem w finale zdobyła srebro.

Ponadto w wyścigu medison, czyli wyścigu parami Wiktoria Kierat i Marta Jaskulska zakończyły rywalizację na bardzo dobrym 6 miejscu.

Tym samym Klub Kolarski BCM Nowatex Ziemia Darłowska potwierdził, że jest potęgą kobiecego kolarstwa, jednym z czołowych klubów, którego reprezentanci od lat zdobywają medale mistrzostw Polski, Europy i świata.

Od początku sezonu 2018 klub wspierany jest przez  POC Partners. W ramach współpracy, poza sponsoringiem klubu, inwestor Marina Royale zaprosił i ufundował darłowskim kolarkom wiosenne starty w prestiżowych wyścigach w Belgii.