Niezapomniany urlop w Darłówku

Hotele i muzea już otwarte, restauracje zaraz znów będą mogły zapraszać do swoich wnętrz, a słoneczna pogoda i rozkwitająca natura zachęca do planowania urlopu nad Bałtykiem! Gdzie szukać złotych plaż, kameralnej atmosfery i morza… atrakcji? W Darłowie. Nazywane jest „miastem zachodzącego słońca”, bo widok złotej kuli chowającej się w morskiej toni jest tu niezapomniany. To też idealne miejsce dla miłośników aktywności, architektury, pasjonatów historii i eksplozji smaków na talerzu!

Romantycznie
Darłowo-Darłówko tu słońce zachodzi najpiękniej nad polskim wybrzeżem Bałtyku. Dlaczego? Bo latem wygląda to tak, jakby złota gwiazda chciała się schować przed nocą dokładnie na wprost główek portowych. Najlepszym punktem obserwacyjnym tego wieczornego spektaklu są balkony apartamentów Marina Royale, ogródek położonej w parterze rezydencji restauracji Brasserie LIDO lub portowe falochrony i okoliczne plaże. Na wszystkich, którzy wybierają się na urlop ze swoją drugą połówką i chcą rzucić nowe światło na romantyczne przeżycia, czeka darłowska latarnia morska. Ma aż 22 m wysokości, a na jej szczycie znajduje się wciąż aktywny i nowoczesny system nawigacji statków. Warto wybrać się tam, aby podziwiać malowniczy widok na morze, wejście do portu i poczekać na zachód słońca, podczas którego darłowskie niebo staje się sceną niezwykłego spektaklu barw.

Unikatowo
W Darłówku, na rzece Wieprzy, znajduje się jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie, most rozsuwany, który łączy wschodnią i zachodnią część miasta. Z mostu mogą korzystać piesi, dlatego warto przejść się nim podczas spaceru, spojrzeć na wieżę sterowniczą i… odkryć, dlaczego czasem nazywana jest UFO. Kosmiczna przyjemność gwarantowana!

Historycznie
Darłowo to miasto wielu zabytków, którego perłą jest zamek króla Eryka I Pomorskiego – ostatniego Wikinga na Bałtyku. W zamkowym muzeum można dowiedzieć się więcej o legendarnych skarbach i pirackich podbojach, których Darłowo było świadkiem wieki temu. Dziś wypływające w turystyczne rejsy drewniane galeony pobudzają wyobraźnię i przypominają o tamtych czasach. Kogo fascynuje historia II wojny światowej nie musi ruszać się z plaży, bowiem… w wielu miejscach na wydmach pozostały bunkry, będące atrakcją dla pasjonatów fortyfikacji. To właśnie w Darłowie Niemcy tworzyli niewiarygodne żelbetonowe statki. W trakcie II wojny światowej miało tu powstać sześć betonowych jednostek: dwa tankowce i cztery frachtowce. Co istotne, Darłowo nie poniosło prawie żadnych strat podczas II wojny światowej – najważniejsze obiekty architektoniczne pozostały w nienaruszonym stanie, wciąż wzbudzając zainteresowanie zarówno przyjezdnych, jak i mieszkańców.

Spacerowo
Kiedy leżenie na plaży, morskie kąpiele i podziwianie zachodów słońca rozbudzą ochotę na aktywny wypoczynek, warto wybrać się na wycieczkę. Można zacząć od kładki widokowej poprowadzonej po wydmie na plaży zachodniej (start zaraz koło parkingu, tuż obok Marina Royale). Darłówko oferuje wiele więcej pieszych szlaków, a wśród nich prawdziwe perełki dla każdego odkrywcy, czyli Szlak Wiatraków, Szlak Zabytków Średniowiecznych i Szlak Nadmorski. To może być wielka wyprawa lub krótka przechadzka, jedno jest pewne – nigdy nie zabraknie radości z podziwiania nadmorskich krajobrazów i odsłaniania kart darłowskiej historii.

Aktywnie
Czas na prawdziwą gratkę dla tych, którzy są żądni fali przygód. Windsurfing, pływanie na SUP, wędkowanie z brzegu plaży czy możliwość odbycia rejsów na pokładzie yachtu, a do tego spływ kajakowy rzekami Wieprzą i Grabową to idealny pomysł na sprawdzenie swojej wytrzymałości. Po jeszcze więcej adrenaliny warto wybrać się też do darłowskiego parku linowego. Obecnie liczy on cztery trasy, z których jedna dostosowana jest do potrzeb najmłodszych turystów. A jeśli chcecie się wybrać na wycieczki rowerowe to mnóstwo tras pozostaje do dyspozycji – od tych wokół kurortu, do długodystansowych szlaków, na czele z R-10, czyli europejskim szlakiem nadmorskim poprowadzonym wokół Bałtyku.

Upojnie
Kieliszek dobrego wina po dniu pełnym wrażeń? Brzmi jak plan! Każdy, kto chce go zrealizować, powinien odwiedzić Brasserie LIDO, które poza kuchnią pełną świeżych, sezonowych produktów oferuje bogaty wybór dobrych win i belgijskich piw. Kto chciałby poznać tajniki powstawania wina, ten może odwiedzić darłowską winnicę. Znajduje się przy Leśnym Dworku, porośniętym przez aż 1400 krzewów! To jednak nie koniec, bo kolejne tereny są już przygotowywane pod nowe sadzonki. Na smakoszy wytrawnego i słodkiego trunku czeka tam kilka odmian wina, których można skosztować na miejscu.

To tylko wybrane atrakcje Darłowa i Darłówka. Można o nich wiele pisać i mówić, jednak najlepiej tam pojechać i spotkać się z Bałtykiem wszystkimi zmysłami. Każdy gość tego kurortu znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkowy i komfortowy odpoczynek gwarantuje też sam pobyt w Marina Royale. Kawa wypita o poranku na balkonie zawieszonym tuż nad taflą wody? A może kieliszek prosecco o zachodzie słońca? Tutaj każda chwila to czysta przyjemność, która rozkochuje w sobie zapachem morskiej bryzy. Kto choć raz dał się uwieść, ten już nigdy nie zapomni o tym miejscu.