Przedstawiamy Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Darłowo kusi przede wszystkim piękną plażą, portem i krajobrazami, nie można jednak zapominać o ciekawej zabudowie miasta i o zabytkach. Najokazalszy historyczny obiekt stanowi średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich, który oferuje turystom wiele atrakcji – wyjątkowa jest nie tylko ekspozycja Zamku, lecz także jego położenie i historia.

HISTORYCZNE MURY

Zamek Książąt Pomorskich to miejsce, które ze względu na okazałość wyróżnia się na planie Darłowa. Położony jest na wyspie zlokalizowanej między Wieprzą a Kanałem Młyńskim. Wzniesiono go w XIV wieku (1352-1372r.) z inicjatywy Bogusława V. Początkowo była to budowla gotycka, natomiast kolejni władcy dokonywali w nim wielu przebudowywań, przez co dziś nie przypomina już typowej średniowiecznej warowni. Pierwotny kształt na planie kwadratu wzbogacono o kolejne skrzydła, a także o zespół spichlerzy. Na uwagę zasługuje wysoka wieża obronna, w której mieści się brama wjazdowa.

Obecnie w Zamku funkcjonuje muzeum regionalne, gdzie można podziwiać przede wszystkim zabytkowe meble w stylu biedermeier i szafy gdańskie (zgromadzone w sali zielonej), a także przedmioty codziennego użytku. Zapoznać się można z portretami i sylwetkami książąt pomorskich, wystawami sztuki ludowej czy bogatą ekspozycją sztuki sakralnej gromadzącą zbiory okolicznych kościołów. Do zwiedzania udostępnione są nastrojowe lochy, a także wieża, która stanowi doskonały punkt widokowy.

Zamek czeka na turystów nie tylko latem – zimą również dostępny jest dla zwiedzających, warto więc wybrać się na krótką wycieczkę w okolice Darłowa podczas ferii.